Protezy szkieletowe na zasuwach
Protezy szkieletowe na zasuwach zwane są inaczej protezami bezklamrowymi. W tym rozwiązaniu łączone są różne techniki protetyczne: korony, szkielet metalowy i elementy precyzyjne.
Kiedy znajdują zastosowanie?
- W przypadku znacznego zaniku kości, kiedy nie jest możliwe leczenie implantami.
- W przypadku resztkowego uzębienia, które uniemożliwia wykonanie mostu protetycznego.
- U osób, które użytkują protezę częściową, ale marzą o wygodnej, stabilnej protezie umocowanej na czymś więcej niż tradycyjne haczyki.
- Kiedy Twoim problemem jest wypadanie protezy przy posiłku albo podczas mówienia.
- Kiedy szukasz protezy częściowej ze znacznie okrojonym tworzywem na podniebieniu lub małą ilością tworzywa pod językiem.
Proteza szkieletowa na zasuwach - od czego zacząć?
Zdecydowanie od konsultacji u lekarza protetyka, który wysłucha, jakie są Twoje oczekiwania. Na podstawie badań rentgenowskich oceni stan zębów, kości, dziąseł i przygotuje indywidualny plan leczenia. Zostanie również przygotowana wycena leczenia.
Jak działa proteza szkieletowa na zasuwach lub zatrzaskach?
Na kilku własnych zębach zakładane są korony porcelanowe, które zawierają zatopione w podbudowie elementy zatrzasku lub zasuwy. Druga część zatrzasku znajduje się w protezie szkieletowej. Po założeniu protezy elementy zatrzasku łączą się i od tego momentu proteza jest ustabilizowana. Działanie zasuwy lub zatrzasku można przyrównać do zatrzasków w ubraniach.
Jakie są zalety protez kombinowanych?
Największą zaletą tego typu protez jest ich wygoda oraz trwałość. Mają one mniejszy rozmiar i są o wiele stabilniejsze dzięki zatrzaskom, co sprawia, że gryzienie i żucie jest wygodniejsze.
- Protezy szkieletowe przenoszą obciążenia wynikające ze zgryzu na zęby własne pacjenta, dzięki czemu kość nie wykazuje tendencji do zanikania.
- Doskonała estetyka – protezy szkieletowe na zatrzaskach lub zasuwach nie mają widocznych klamer i zaczepów, więc pozwalają zachować pełną estetykę uśmiechu, do złudzenia przypominając własne zęby pacjenta.
- Zastosowanie zatrzasku pozwala na całkowite odstawienie kleju do protez.
- Dużo większa odporność na złamanie niż w przypadku tradycyjnych protez.
- Łatwość utrzymania higieny.