881 966 143 rejestracja online

Rejestracja tel. PN-PT 09:00-19:00Zadzwoń 881-966-143 881-966-143

Implanty zębowe czy mosty protetyczne?

W wyniku utraty zęba powstaje konieczność odbudowy ubytku. Współczesna stomatologia daje nam możliwość zastosowania bardzo nowoczesnych metod leczenia, które pozwalają odtworzyć ubytek zęba, zachowując przy tym wszystkie naturalne funkcje uzębienia. W czasie wizyty w gabinecie dentystycznym stomatolog może polecić zastosowanie implantów zębowych lub mostów protetycznych. Obie metody mogą dać bardzo pozytywne efekty. W artykule opisujemy, w jakiej sytuacji rekomendujemy leczenie protetyczne, a kiedy leczenie implantologiczne.

 

Uzupełnienie braków zębowych

W wyniku utraty zęba konieczne jest rozważenie zabiegu dentystycznego polegającego na odbudowie powstałego ubytku. Niepodjęcie leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Często zdarza się, że pacjenci podejmują się leczenia w sytuacji, gdy braki dotyczą tylko przednich zębów. Takie decyzje motywowane są główne przesłankami estetycznymi. Sam wygląd nie jest jednak najważniejszy. Warto mieć na uwadze szersze spektrum potencjalnych skutków, takich jak: nieprawidłowe obciążenie mięśni twarzy, bóle głowy czy problemy z trawieniem.

Zbyt długo odkładana wizyta w gabinecie dentystycznym może sprawić, że konieczne będzie usunięcie chorego zęba. Na szczęście współczesna stomatologia pozwala na odtworzenie niemal każdego rodzaju ubytku zębowego. Zależnie od rodzaju ubytku oraz stanu uzębienia, stomatolog powinien doradzić optymalne rozwiązanie. W niektórych przypadkach rekomendowane będzie założenie mostu protetycznego, w innych przypadkach lepiej sprawdzą się implanty zębowe.

 

Mosty protetyczne

Most protetyczny nie odbiega w dużym stopniu od struktury naturalnego zęba. Dlatego pacjenci nie wyczuwają znacznej różnicy w czasie gryzienia. Do założenia mostu protetycznego konieczne jest wykorzystania własnych zębów pacjenta. Zęby sąsiadujące z miejscem ubytku nazywane są zębami filarowymi i to na nie zakładane są korony porcelanowe. W miejscu ubytku, a więc w przęśle mostu zawieszona zostaje korona tuż nad dziąsłem. Korona połączona jest z obu stron zębami filarowymi. W taki sposób można uzupełnić ubytek nawet 3 sąsiadujących zębów.

Wstawienie odpowiednio przygotowanej konstrukcji protetycznej wymaga bardzo często oszlifowania zębów filarowych. Kluczowym czynnikiem wpływającym na trwałość zabiegu, jest odpowiednio szczelnie dopasowanie do tkanek. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu możliwe jest niezwykle precyzyjne dopasowanie tkanek, co może przekładać się na nawet kilkudziesięcioletnią trwałość mostu protetycznego.

 

Wstawianie implantu zębowego
Zabiegi implantologii w Sosnowcu

 

Zastosowanie mostu protetycznego będzie zasadne tylko w sytuacji, gdy w bezpośrednim sąsiedztwie ubytku zębowego, pacjent ma zdrowe zęby. W przypadku stwierdzenia próchnicy lub innych dolegliwości, stomatolog może zalecić leczenie kanałowe. Dlatego też założenie mostu protetycznego jest w dużym stopniu uzależnione od kondycji sąsiadujących zębów.   

 

Rodzaje mostów protetycznych

Zależnie od wykorzystanych materiałów, wyróżniamy trzy główne rodzaje mostów protetycznych:

  • Mosty porcelanowe na podbudowie metalowej
  • Mosty pełnoceramiczne
  • Mosty kompozytowe

 

Jaki jest koszt mostów protetycznych?

Koszt zabiegu uzależniony jest od rodzaju zastosowanego mostu protetycznego, a także od liczby elementów. Zasadniczo most protetyczny, który uzupełnia brak jednego zęba określamy mostem trzypunktowym - dwa punkty stanowią korony na zębach filarowych, trzeci punkt stanowi korona uzupełniająca ubytek. Jeżeli most będzie uzupełniał dwa ubytki zębowe, wówczas nazwiemy go mostem czteropunktowym.

 

Implanty zębowe

Założenie implantów zębowych jest dla wielu pacjentów bardzo komfortowym rozwiązaniem. Poza dużą łatwością żucia, implanty zębowe wyjątkowo dobrze imitują wygląd naszych naturalnych zębów. W przypadku wczepiania implantu unikamy konieczności szlifowania własnych zębów. Implant zostaje wstawiony w miejsce ubytku. A odbudowa dowolnego zęba jest niemal w pełni niezależna od innych zębów.

Implant zębowy składa się ze sztucznego korzenia, na którym odtwarza się strukturę brakującego zęba. Jeżeli wszczepienie tytanowej śrubki zostanie wykonane w odpowiednio krótkim czasie od momentu utraty zęba, wówczas unikniemy konieczności rekonstrukcji kości.

Wszczepiony implant pełni takie same funkcje jak ząb naturalny. Tytanowa struktura jest w pełni tolerowana przez organizm, a ryzyko nieprzyjęcia implantu jest minimalne. Implant tak samo jak ząb naturalny wywiera siły na kość, co zapobiega ryzyku zaniku kości.  Ogromną zaletą implantu jest przede wszystkim jego trwałość. Tytanowa struktura i porcelanowa korona są bardzo odporne na siły powstające w czasie żucia.

 

Kiedy implant, kiedy most protetyczny?

W porównaniu z mostami protetycznymi implanty zębowe mogą być wczepiane w miejsce dowolnego ubytku. Nie ma występuje konieczność szlifowania pobocznych zębów. W sytuacji gdy chcemy uzupełnić więcej niż 3 zęby, z pewnością powinniśmy zdecydować się na implanty.

Warto jednak pamiętać, że wczepienie implantu zębowego uwarunkowane jest określonymi warunkami kostnymi. Jeżeli zbyt późno podejmiemy decyzję o uzupełnieniu ubytku, istnieje ryzyko, że w wyniku niewystarczającej ilości kości natychmiastowe wszczepienie implantu nie będzie możliwe. Oczywiście istnieją metody regeneracji kości, natomiast zastosowanie takiego zabiegu z pewnością wydłuży cały proces leczenia. 

Magdalena Dudek-Wardyńska - ZnanyLekarz.pl

znany lekarz