Zapobieganie chorobom zębów i dziąseł jest równie ważnym zadaniem stomatologa jak ich leczenie. Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym to tylko połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne, pacjent również musi dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu. W tym celu należy stosować się do kilku bardzo ważnych zaleceń: myć zęby po każdym posiłku, a do mycia zębów oprócz szczoteczek, używać nici dentystycznych. Po umyciu i wynitkowaniu przestrzeni międzyzębowych płuczemy jamę ustną odpowiednio dobranym płynem do płukania. Czasem przez cały dzień nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów- wtedy doskonałym rozwiązaniem jest płukanie jamy ustnej po posiłku.
W naszym gabinecie naszym Pacjentom polecamy stosowanie szczoteczek elektrycznych. dzięki którym usuniemy o wiele więcej płytki nazębnej niż przy pomocy szczoteczki manualnej. Pacjentom o stłoczonych zębach, noszącym aparaty ortodontyczne oraz posiadającym implanty, mosty, korony oraz osobom z kieszeniami dziąsłowymi czy paradontozą zalecamy również irygatory. Irygator do zębów to urządzenie pozwalające w szybki i prosty sposób na skuteczne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej skuteczne, szybsze i dokładniejsze niż tradycyjne sposoby czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i trudno dostępnych miejsc.
Przeglądy jamy ustnej powinny być wykonywane u dorosłych co pół roku a u dzieci co trzy miesiące. Co sześć miesięcy powinno się usuwać kamień nazębny ,który powoduje stan zapalny dziąseł i choroby przyzębia.
W naszej klinice dbamy o Państwa uśmiech wykonując szeroki wachlarz zabiegów profilaktycznych.
Zabiegi profilaktyczne
Usuwanie kamienia nazębnego nad- i poddziąsłowego skalerem ultradźwiękowym. Kamień tworzy się ze związków mineralnych zawartych w ślinie, a jego powstawanie może mieć różną intensywność u poszczególnych osób. Kamień zawiera liczne bakterie odpowiedzialne między innymi za przykry zapach z ust, a zła higiena znacznie przyśpiesza jego powstawanie. Skaling przeciwdziała paradontozie. Zabieg jest z reguły bezbolesny, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb lub przy odsłoniętych szyjkach może pojawić się ból - w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów. Przy skalingu zalecane jest piaskowanie, a następnie polakierowanie zębów warstwą fluoru, co zapobiega próchnicy i nadwrażliwości.
Piaskowanie zębów czyli usuwanie osadów powstałych na skutek palenia papierosów oraz picia dużych ilości kawy czy herbaty. wykonywane jest przy pomocy specjalnego aparatu, wyrzucającego pod dużym ciśnieniem, cienkim strumieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Zabieg zalecany jest minimum dwa razy w ciągu roku, co jednak w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb. Piaskowanie jest często uzupełnieniem skalingu, ponieważ bardzo dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe, czyli takie szczeliny gdzie nie dotrze żadne inne narzędzie. Piaskowanie, podobnie jak skaling, również przeciwdziała paradontozie. Każde piaskowanie kończy się polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Po zabiegu zalecane jest polakierowanie zębów warstwą fluoru, co zapobiega próchnicy i nadwrażliwości.
Lakierowanie powierzchni zębów preparatem fluorkowym, który remineralizuje szkliwo, przez co staje się ono bardziej odporne na procesy próchnicowe. Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci (zęby mleczne i stałe), jak i u dorosłych.
Wybarwianie płytki nazębnej, dzięki czemu możemy kontrolować skuteczność szczotkowania zębów, szczególnie u dzieci.
Lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych specjalnym lakiem. Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które trudno jest wyczyścić z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów, co ułatwia rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu próchnicy. Zabieg uszczelniania skierowany jest głównie do dzieci, i powinien być przeprowadzony do 3 miesięcy od wyrżnięcia zęba. Uszczelnia się przedtrzonowce i trzonowce stałe (najbardziej zagrożone próchnicą są szóstki), a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych. Skuteczność prawidłowo przeprowadzonej metody lakowania bruzd jest wysoka. Redukcja próchnicy (do ok. 90%), uzależniona jest od utrzymania się materiału uszczelniającego, dlatego konieczna jest kontrola laku, ponieważ cienka warstwa może się zetrzeć pod wpływem sił żucia.