881 966 143 rejestracja online

Rejestracja tel. PN-PT 09:00-19:00Zadzwoń 881-966-143 881-966-143

Metody szczotkowania zębów

Szczotkowanie zębów jest najskuteczniejszym sposobem utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej i zębów. Zabieg ten ogranicza powstawanie próchnicy, chorób przyzębia, ale również eliminuje nieświeży oddech oraz usuwa płytkę nazębną i resztki pokarmowe.

O skuteczności szczotkowania decyduje m.in.:

  • częstotliwość mycia zębów,
  • metoda szczotkowania zębów,
  • rodzaj szczoteczki,
  • rodzaj pasty do zębów.

Poniżej prezentujemy różnorodne metody szczotkowania zębów szczoteczkami manualnymi, które pomogą Państwu zachować dobrą kondycję zębów.

 

METODA ROLL (OBROTOWO-WYMIATAJĄCA)

Wskazana u osób z chorobami przyzębia. Jest to metoda 'dziąsło-zęby'. Szczoteczka ustawiona jest pod kątem 45˚  – w ten sposób przyszyjkowe części zębów są pomijane. Stosując metodę roll wykonuje się ruchy obrotowo-wymiatające – główka szczoteczki przesuwana jest po dziąsłach i koronach zębów. Niestety, sposób ten nie należy do skutecznych, niemniej jednak jest małoinwazyjny w przypadku chorób przyzębia. Co zatem robić, aby metoda roll była skuteczna? Zaleca się wykonywać 4-6 ruchów w jednym miejscu, a główka szczoteczki musi obejmować trzy sąsiednie zęby.

 

METODY WIBRUJĄCE

 

METODA BASSA

Należy pamiętać, by stosując tę metodę używać wyłącznie szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Skutecznie usuwa ona płytkę nazębną z kieszonek dziąsłowych. Wystarczy ustawić włosie szczoteczki w okolicy szyjek zębowych pod kątem 45˚ do wierzchołków korzeni zębów. Polega ona na wykonywaniu niewielkich poziomych ruchów drgająco-wibrujących. Końce włosia szczoteczki wnikają do kieszonki dziąsłowej i skutecznie oczyszczą okolice przydziąsłową. Wykonuje się ok. 5 powtórzeń – każde składające się z mniej więcej 30 ruchów. Uwaga! W tym przypadku nie wolno szorować zębów - może to spowodować uszkodzenie szkliwa i obnażenie korzeni.

 

METODA STILLMANNA

Szczoteczkę układamy poziomo w okolicy przydziąsłowej pod kątem 45˚ skierowaną włosiem do wierzchołka korzenia. Włosie musi częściowo znajdować się na dziąśle, a częściowo na koronie zęba. Przyciśniętą do dziąsła szczoteczkę 'wywija się' w kierunku powierzchni żujących zębów z jednoczesnym ruchem poprzecznie-wibrującym o niewielkich drganiach. Metoda ta uważana jest za masująco-oczyszczającą i polecana jest m.in. przy recesjach dziąseł.

 

METODA CHARTERSA

Metoda ta polecana jest szczególnie pacjentom ze stwierdzoną recesją dziąseł i/lub utratą ich konturu. Polega na ułożeniu szczoteczki poziomo pod kątem 45˚ w kierunku powierzchni żującej. Włosie szczoteczki powinno znajdować się częściowo na dziąśle i częściowo na koronie zęba. Szczoteczką wykonujemy ruchy obrotowe przy jednoczesnym i równomiernym ucisku na dziąsła. Metoda ta nie jest łatwa do opanowania, a wykonywana w sposób niewłaściwy może spowodować szkodliwe działanie na dziąsła.

 

 

METODA OKRĘŻNA (FONESA)

Metoda ta ze względu na swoją łatwość zalecana jest dzieciom oraz osobom upośledzonym. Polega na ułożeniu szczoteczki pod kątem prostym do dziąsła i wykonywaniu ruchów okrężnych. Dzięki tej metodzie zostaje usunięta płytka nazębna z powierzchni gładkich, jednak płytka zalegająca na powierzchniach stycznych nie zostaje usunięta.

 

METODA PIONOWA

Techniką tą myjemy zęby przednie (siekacze). Główkę szczoteczki ustawiamy pionowo wzdłuż osi długiej zębów i ruchem wymiatającym usuwamy resztki pokarmowe.

 

METODA POZIOMA

Techniką tą myjemy powierzchnie żujące zębów bocznych. Wykonując ruchy w przód i w tył, usuwamy resztki pokarmowe.

 

Powyższe techniki mycia zębów odnosiły się wyłącznie do szczoteczek manualnych. Każdy dentysta częściej poleca swoim pacjentom stosowanie szczoteczek elektrycznych.

 

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Niejednokrotnie jednak pacjenci nie zdają sobie sprawy, że szczoteczką elektryczną nie powinno się wykonywać takich ruchów jak manualną. Najczęstszym błędem jest wykonywanie szczoteczką elektryczną ruchów szorujących. To główka szczoteczki sama w sobie, wykonując ruchy obrotowo-oscylacyjne wymiata resztki pokarmowe z powierzchni gładkich, żujących oraz stycznych zębów. Należy więc jedynie przesuwać główkę szczoteczki z zęba na ząb, pamiętając o tym, by myć każdą powierzchnię zęba przez kilka sekund.

Uwaga! By dokładnie usunąć płytkę nazębną z powierzchni stycznych zębów oraz resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych powinniśmy stosować oprócz szczoteczki do zębów nić dentystyczną.

 

Jak wybrać właściwą metodę szczotkowania zębów?

Wybór odpowiedniej dla pacjenta metody szczotkowania zębów zależy od czynników takich jak wiek, stan uzębienia i przyzębia, ale także od sprawności manualnych danej osoby. Pamiętajmy, by nie stosować nadmiernego nacisku na szczoteczkę podczas mycia zębów, może to prowadzić do nieodwracalnych zmian w przyzębiu, ubytków abrazyjnych, krwawień i innych zaburzeń. Popularne 'szorowanie' zębów może przynieść więcej strat niż pożytku. Ponad 75% użytkowników szczoteczki skarży się na krwawienie dziąseł w trakcie szczotkowania, co świadczy o konieczności zmiany metody szczotkowania.

 

Aby wybrać najlepszą dla siebie metodę szczotkowania zębów, zalecamy konsultacje z dentystą, który z pewnością doradzi, w jaki sposób możemy dbać samodzielnie o higienę jamy ustnej i zębów.

Magdalena Dudek-Wardyńska - ZnanyLekarz.pl

znany lekarz